Ta strona wymaga JavaScript do poprawnego działania„Barwy gotyku – w kręgu mistrzów polifonii” - koncert zespołu "Sabionetta"
Miasto Zamość - w Kontakcie JST

Ogłoszenia

Zobacz najnowsze ogłoszenia z samorządu

„Barwy gotyku – w kręgu mistrzów polifonii” - koncert zespołu "Sabionetta"

12 miesięcy temu12 miesięcy temu

W roku jubileuszu 40-lecia Zespołu Muzyki Dawnej Capella all’ Antico Zamojski Dom Kultury

zaprasza na koncert pamięci Krzysztofa Obsta


„Barwy gotyku – w kręgu mistrzów polifonii”


3 grudnia 2023 r. godz. 18:00 Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego


Zagra zespół Sabionetta* w składzie: Ewelina Siedlecka-Kosińska – sopran; Maciej Chwała – perkusja, kornet; Tadeusz Czechak – lutnia; Mirosław Feldgebel – harfa, perkusja; Agnieszka Obst-Chwała kierownik zespołu, fidel, lira da braccio, gitara renesansowa, flet; Agnieszka Szwajgier – flety, kornamuza, szałamaja, fidel; Paweł Zalewski – viola da gamba.


W programie koncertu:

„Je vivroie liement douce creature” – Guillaume de Machaut (1300 r.-1377 r.)

„La roza enflorese en el mez de May” – Pieśń sefardyjska, Anonim

„Ciaramella, me dolçe Ciaramella” – Antonio Zacara da Teramo (1360 r.-1416r.)

„Morir desio” – Bartolomeo da Bologna (1405 r.-1427 r.)

„De toutes flours” – Guillaume de Machaut XIV w.

„De tout flour” – Anonim, Codex Faenza XIV w.

„Puis que je sui d'amours loial servant” – Anonim XV w.

„Rex” – Tabulatura Jana z Lublina (ok. 1540 r.)

„Scarborough Fair”– trad. Anglia XVI w.

„The Earle of Essex Galiard” – John Dowland (1563 r.-1626 r.)

„So ell encina”– Anonim, Cancionero de Palacio XV w.

„Recercada segunda” – Diego Ortiz (1510 r.-1570 r.)

„La mour la mort” – Clement Janequin (1485 r.-1558 r.)


*Warszawski zespół muzyki dawnej Sabionetta działa od 2004 roku i wykonuje muzykę wokalno-instrumentalną średniowiecza i renesansu, koncertując w kraju i za granicą na prestiżowych festiwalach muzyki dawnej, m.in.: Festival de Música Antiga dels Pirineus w Katalonii, Festiwal Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie, Forum Musicum we Wrocławiu, Festiwal Muzyki Jednogłosowej w Płocku, Festiwal Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie, Maj z muzyką dawną we Wrocławiu i wielu innych. 

Sabionetta prowadzi także audycje edukacyjne, których celem jest popularyzacja polskiej muzyki dawnej, tańca i obyczajów. Muzycy zespołu są członkami Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków oraz współzałożycielami działającego przy SPAM Koła Muzyki Dawnej. W październiku 2013 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu pt. Podobieństwo żywota krześcijańskiego. XVI-wieczna muzyka polska, która została nominowana przez Akademię Fonograficzną do nagrody Fryderyk 2014. W 2017 roku Sabionetta brała udział w cyklu filmowym Historia w ożywionych obrazach Wytworni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. W tym samym roku miał premierę pierwszy sezon polskiego serialu „Korona Królów”, do którego zespół nagrał czternastowieczną muzykę, a następnie do kolejnych sezonów serialu. 

Założycielką i kierowniczką zespołu jest skrzypaczka i fidelistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie – Agnieszka Obst-Chwała. Od 1989 r. związana z Zespołem Muzyki Dawnej Capella all' Antico, najpierw jako członkini, obecnie jako nieocenione wsparcie merytoryczne, wybitna specjalistka przygotowująca zespół do udziału w konkursach. Współpracuje z zespołami: Ars Cantus, Dekameron, La Tempesta, Ars Nova, Il Giardino d'Amore, Il Tempo, Klub św. Ludwika, Alta oraz z zespołami tańca historycznego, a także z grupami folklorystycznymi i folkowymi, m.in. z zespołem Swoją Drogą i ZPiT Zamojszczyzna. Prowadzi kursy, audycje i zajęcia gry na instrumentach dawnych. Jest jednym z założycieli i członkiem zarządu Koła Muzyki Dawnej działającego od 2010 roku przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków w Warszawie.


Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Lokalizacja

Galeria

  • 655b.jpg